Congratulations 2013 Student Award Winners!!



 

Quick Links

High School Radio

High School Television

College Radio

College Television

Award Winner GLBC Registration

 

High School Radio

 
Air Check 
   
First Place Eric Bloom     Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Second Place Winston Parker, Bryan Brown Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Honorable Mention Alexander  Madias Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
     
Daily Newscast/News Feature
 
First Place Jessica Carie, Randie Strouse Ovid-Elsie High School
Second Place Annie Wellman, Michael Adzima, Joe Zylka Plymouth-Canton Community Schools
Honorable Mention Emoni Sholar Golightly Career & Technical Center
     
MIARNG Current Events Program
 
First Place Bryan  Furlong, Eric  Bloom Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Second Place Jessi Longe Plymouth-Canton Community Schools
Honorable Mention Danny Harwood, Winston Parker Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
   
Talk Show
 
First Place Michael Blumenthal, Sean Shepard, Brock Appleby Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Second Place Ben  Beltser, Dylan  Deitch Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Honorable Mention Danny Harwood, Marcus  Boyd Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
     
Public Service Announcement
 
First Place Eric Bloom Bloomfield Hills Andover/Lahser High School 
Second Place Jestin Tigue, Myranda  Livingston, Alice Olson, Cassie Wilcox GASC Technology Center
Honorable Mention Winston  Parker, Bryan Brown Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
     
MHSAA Sports PSA
 
First Place Tyler Kieft Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Second Place Eric Bloom, Bryan Furlong, Sean  Shepard Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
Honorable Mention Brock Appleby, Jaron  Kirshenbaum, Michael Blumenthal
Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
   
Sports Play-by-Play
 
First Place Adam  Duxter, Logan Lazorka Plymouth-Canton Community Schools
Second Place Joe  Zylka, Logan Lazorka Plymouth-Canton Community Schools
Honorable Mention Bryan Furlong, Eric Bloom Bloomfield Hills Andover/Lahser High School
     
Promotional Announcement
 
First Place Mark Stewart, Eric Bloom, Sean Shepard Bloomfield Hills Andover/Lahser High School 
Second Place  Sean Shepard, Mark Stewart, Bryan Furlong  Bloomfield Hills Andover/Lahser High School 
Honorable Mention Dylan  Sewell, Corey Bennett, Emmanuel Stokes, Na-Kendra Chambers GASC Technology Center
     
Station Activities Report 
 

First Place

Michael Blumenthal, Adam Kurtagh

Bloomfield Hills Andover/Lahser High School

Second Place (Tie) 

Paula Hamilton, Sidney Dixon, Leon Johnson, Willie Caldwell

Golightly Career & Technical Center

Second Place (Tie)

Dallas Haselhuhn

Plymouth-Canton Community Schools

Honorable Mention No Award Given   
     

High School Television

 
News Feature/Magazine Program
 
First Place Jamecia Webster Mount Clemens High School
Second Place Paula Hamilton Golightly Career & Technical Center
Honorable Mention (Tie) Hannah Waters, Tyler Kowalk Rockford High School
Honorable Mention (Tie) Samantha Ericksen, Matt Mergener, Rose Montag, Mark Nadeau  Rockford High School
     
MIARNG Current Events Program
 
First Place  Ian Hall, Austin Postma, Cam Baines, Michael O’Connor Rockford High School 
Second Place  Lindsay  Gerber Davison High School 
Honorable Mention  Seth Carozza, Ian Hall, Austin Postma Rockford High School 
     
Daily Newscast
 
First Place Chalen Bailey, Olivia Desgrange, Shawn Bednard, Andrew Sloat Davison High School 
Second Place (Tie)  Jacob Barclay, Samantha Ericksen, Aaron Bainbridge, Matt Dickinson Rockford High School
Second Place (Tie) Samantha Ericksen, Matt Mergener, Mark Nadeau, Kyler Malstrom
Rockford High School
Second Place (Tie) Baylie Rajter, Mark Nadeau, Jacob Barclay, Matt Mergener  Rockford High School
Honorable Mention Caleb Gordon  Marysville High School
   
Talk Show
 
First Place Chalen Bailey, Olivia Desgrange, Dylan Gulledge, Jake Beaver Davison High School 
Second Place  Caleb Gordon Marysville High School
Honorable Mention  Shane Kropiewnicki, John Flickinger, Nate Andrus. Sawyer Christensen Rockford High School
     
Public Service Announcement
 
First Place Jessica McCord, Janay Johnson, Kamora  Harden, Forrest Draper GASC Technology Center
Second Place  Connor Remsburg, Alex Stack, Chase Evangelista, Chris Process Marquette Sr. High School
Honorable Mention  Annabelle Nolasco Lenawee ISD Tech Center
     
MHSAA Sports PSA
 
First Place Eric Gilkes Davison High School
Second Place Kyle Short, Katie Hartnett, Mitchell Peterson Rockford High School 
Honorable Mention Desmond King, Leon Johnson Golightly Career & Technical Center
     
Sports Play-by-Play
 
First Place  Patrick Gifford, Jake Schmelter, Dan Stephens, Brennen Burns Haslett High School
Second Place Chase Stulp, Seth Wells, Tyler Kowalk, Tyler VanderHaag Rockford High School 
Honorable Mention Adam Abraham, Brad Tunney L'Anse Creuse High School
     
Station Activities Report
 
First Place Madie Waldvogel, John Flickinger, Lynsey Bettig
Rockford High School
Second Place  Jake Beaver, Austin Snyder, Keith Doner, Lindsay Gerber
Davison High School
Honorable Mention  No Award Given 

   

College Radio

 
Air Check 
 
First Place  Patrick Cymbalski Oakland University 
Second Place  Sean Varicalli Oakland University 
Honorable Mention  Aiman Farooq Michigan State University 
     
Daily Newscast/News Feature
 
First Place  Haley Taylor Spring Arbor University
Second Place  Sean Varicalli, Ashley Allison, Don Tottingham  Oakland University 
Honorable Mention Ashley Allison Oakland University  
     
MIARNG Current Events Program  
First Place
Ashley Allison, Nicholas Rolling
Oakland University
Second Place Emanuele Berry, Ed Glazer  Michigan State University
Honorable Mention No Award Given  
     
Talk Show 
 
First Place  Emily Fox, Kyle Pacysnki
Michigan State University 
Second Place  Tom Whittaker, Dillon Stanco, Jason Vasquez
Central Michigan University 
Honorable Mention  Daniel Haremski
Central Michigan University 
     
Public Service Announcement 
 
First Place  Eric Schendel, Randy Adams, Josh Rickert
Michigan State University
Second Place Phillip Nichols
Northern Michigan University
Honorable Mention  Sean Varicalli, Ashley Allison, Josh Nagy
Oakland University
     
Sports Play-by-Play
 
First Place  Matt Pocket, Bryan Everson
Oakland University 
Second Place  Mason Meulemans, Adam Gulick
Central Michigan University 
Honorable Mention  Don Tottingham, Marc Jacobs  Oakland University 
     
Promotional Announcement 
 
First Place  Lucas Ball, Randy Adams, Josh Rickert, Ed Glazer
Michigan State University 
Second Place  Sean Varicalli, Josh Nagy
Oakland University 
Honorable Mention (Tie) Christina Venditti, Josh  Nagy
Oakland University 
Honorable Mention (Tie) Randy Adams, Josh Rickert, Jeff Grossman  Michigan State University 
Honorable Mention (Tie)  Kyle Bauer, Luke Phillips Oakland University  
     
Station Activities Report 
 
First Place  George Jackson III, Eric Iden, Haley Taylor
Spring Arbor University
Second Place  Sean Varicalli, Ashley Allison
Oakland University
Honorable Mention Dillon Stanco, Mason Meulemans
Central Michigan University 
     

College Television

 
News Feature/Magazine Program 
 
First Place (Tie) Amy Akers
Grand Valley State University
First Place (Tie) Mason Flick  Central Michigan University
Second Place  No Award Given  
Honorable Mention  Bobby Nielsen, Steph Weinstein, Kristin Nill Grand Valley State University
     
MIARNG Current Events Program
 
First Place Chloe  Hill
Michigan State University
Second Place Joseph Khalil  Michigan State University
Honorable Mention Josh Sidorowicz
Michigan State University
     
Daily Newscast 
 
First Place  Evan Hodgens, Manny Colon Central Michigan University
Second Place  Eric Mithamo Central Michigan University 
Honorable Mention  Ashley Raymond, Joe Gebhardt Central Michigan University  
     
Talk Show 
 
First Place  Christina  Choriatis, Sam Shields
Grand Valley State University
Second Place  Kelly Armbruster, Shelby Miller, Mason Flick  Central Michigan University 
Honorable Mention  James Graney, Ben Momon, Nick Partyka, Isaac Berky
Adrian College 
     
Public Service Announcement
 
First Place  Marseon Caddell, Megan O'Brien  Central Michigan University 
Second Place  Michael Neal  Adrian College 
Honorable Mention  Josh Shepard, Courtney LaCosse  Central Michigan University 
     
Sports Play-by-Play 
 
First Place  Joel Vendittelli, Adam  Holloway, Ryan  Clark, Jordan  Smeltzer
Northern Michigan University 
Second Place  Kelly  Armbruster, Steve Bishop, Rob Low
Central Michigan University 
Honorable Mention  Dan Spadafora, Jordan Boze
Grand Valley State University
     
Station Activities Report 
 
First Place Jennifer  Headley, Alex Mamalakis, Dana Kuntzler, Grant Pichla  Central Michigan University 
Second Place  No Award Given  
Honorable Mention  No Award Given  
     
     

Information for Student Winners
Contact either Julie at the MABF office with any questions or changes at mabf@michmab.com or via phone to: 517-484-7444 (M-F, 9-5)

Check for Spelling
Please take a close look at all of the names and schools and notify the MABF office of any spelling changes as soon as possible. The names, as they appear on the site, will be used on the award certificates and in the awards program.

Awards Presentation
Awards will be presented during the Main Luncheon at the Great Lakes Broadcasting Conference & Expo (GLBC) at the Lansing Center in downtown Lansing on Wednesday, March 13 beginning at 11:30am. All students must arrive by 11:10am to check in at the main registration desk.

Student Winner Information
Each winning student receives a complimentary lunch ticket and admittance to all GLBC Career Sessions, Exhibit Hall and Career Fair on Wednesday, March 13. EACH student winner attending MUST complete the online Student Award Winner registration form by February 17, 2013 to receive their FREE registration. Late registrations cannot be guaranteed lunch. 


Want to attend ALL GLBC sessions?
For just $5, student winners only, students can upgrade their registration to a full Student Registration which includes admittance into all of the GLBC educational sessions. Mingle and network with Michigan broadcast and media professionals...just select the "GLBC Upgrade" option when you complete the Student Award Winner registration form and bring your $5 to the GLBC when you check in.

Non-Student Winner, Parents, Teachers and Friends Information
If you are a non-winning student, parent, family, guest and/or advisor of a student and would like to attend the luncheon, you MUST register online to secure a seat. The cost is $35 per person. Non-student winners, parents, teachers and friends can register for the awards lunch online by clicking here. Remember: On-site registrations are NOT guaranteed a lunch!

2013 Award Winners DVD
One 2013 Award Winners DVD compilation will be sent to each entering school (one DVD compilation for High School and one DVD compilation for College). Additional DVDs may be purchased for $10 with proceeds going back into future High School and College Awards Programs. DVDs may be ordered by emailing the MABF at mabf@michmab.com.


Awards Rules and Categories

Judging: All entries were judged by professional radio and television broadcasters in Michigan except the High School Radio and Television Sports PSA Categories which are judged by the Michigan High School Athletic Association (MHSAA) and the Radio and Television Current Events Categories which are judged by the Michigan Army National Guard (MIARNG). All judges decisions are final, and judges may give awards for first, second and honorable mention.